Ogłoszenia i komunikaty
INFORMACJA O WSTRZYMANIU NABORU WNIOSKÓW W RAMACH PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE
- Szczegóły
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie informuje o wstrzymaniu w dniu 28 listopada 2024 r. o godz. 14.15 naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłyną do wfośigw, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.
Informacja o wznowieniu przyjmowania wniosków zostanie opublikowana na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Lublinie w odrębnym komunikacie.
Masz nowe źródło ogrzewania? Zmieniłeś piec? Pamietaj o wypełnieniu deklaracji CEEB!
- Szczegóły
OBWIESZCZENIE/ ZAWIADOMIENIE o przedłużeniu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy GK.6730.10.3.2024
- Szczegóły
OBWIESZCZENIE / ZAWIADOMIENIE
Na podstawie art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r., poz. 977 ze zm.) oraz art. 49a, art. 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego ( Dz. U. z 2024 r., poz. 572) – dalej: k.p.a.,
zawiadamiam strony postępowania administracyjnego
w toku postępowania w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji dotyczącej budowy biogazowni rolniczej o mocy do 499 KW wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną, sytuowanej na terenie obejmującym działki o nr ew. 192/9 i 191/7, z obrębu geodezyjnego Wola Czołnowska, gmina Baranów, że na podstawie art. 36 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego przedmiotowa sprawa zostanie załatwiona w terminie do dnia 31 stycznia 2025 r.
Powodem niezałatwienia sprawy w terminie określonym art. 35 k.p.a. jest:
- konieczność uzyskania dodatkowych uzgodnień dot. terenu inwestycji. Jak wynika z mapy zasadniczej i rysunku studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Baranów, przez jedną z działek objętą wnioskiem przebiega gazociąg wysokoprężny Ø 700. Zgodnie z art. 53 ust. 5e pkt 2 lit. b, pkt 3 lit. b ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2024 r., poz. 1130), projekt decyzji o warunkach zabudowy został przesłany do operatora gazociągu;
- konieczność rozpatrzenia argumentów przedstawionych przez mieszkańców gminy Baranów podniesionych w petycji z dnia 19 listopada 2024 r.
Pouczenie
Informuję, że w myśl art. 37 k.p.a. przysługuje Stronie prawo wniesienia ponaglenia, zawierającego uzasadnienie, jeżeli:
- nie załatwiono sprawy w terminie określonym w art. 35 k.p.a. lub przepisach szczególnych ani w terminie wskazanym zgodnie z art. 36 § 1 k.p.a. (bezczynność);
- postępowanie jest prowadzone dłużej, niż jest to niezbędne do załatwienia sprawy (przewlekłość).
Ponaglenie należy wnieść do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie za pośrednictwem Wójta Gminy Baranów.
Wesprzyjmy naszych Rodaków na Podolu!
- Szczegóły
Gorąco zachęcamy Państwa do udziału w corocznej akcji zimowej Kresowa Paczka 2024 organizowanej przez Stowarzyszenie "Wołyński Rajd Motocyklowy". Celem przedsięwzięcia jest zbiórka darów, które zostaną przekazane naszym Rodakom na Podolu. Zbieramy artykuły spożywcze z długą datą ważności, słodycze, artykuły higieniczne, chemię gospodarczą. Poszukujemy także działających pralek typu "Frania". Nie zbieramy ubrań.
Akcja trwa do 6 grudnia 2024 r. Dary można zostawić w holu głównym w budynku Starostwa Powiatowego w Puławach przy al. Królewskiej 19, szkołach powiatowych oraz w siedzibie stowarzyszenia w Kazimierzu Dolnym ul. Zamkowa 6.
Liczymy na Państwa ofiarność! Nasi wolontariusze zawiozą dary dla potrzebujących jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Mile widziane są także kartki świąteczne adresowane do Rodaków na Podolu wykonane ręcznie przez uczniów. Każdy dar jest bezcenny!
Informacje dotyczące nielegalnej eksploatacji kopalin
- Szczegóły
Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie prowadzi kampanię informacyjną pod nazwą #StopNielegalnejEksploatacji, mającą na celu budowanie świadomości społecznej w zakresie możliwości i warunków wydobywania piasku i żwiru z przeznaczeniem dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej i wyeliminowania procederu prowadzenia eksploatacji bez wymaganej koncesji.
Pragniemy wskazać, że posiadając na swojej nieruchomości piasek i żwir oczywiście możesz je wydobywać ale pod pewnymi warunkami wynikającymi z obowiązującego prawa. Otóż, możliwe jest wydobywanie bez koncesji piasków i żwirów przeznaczonych dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej, z nieruchomości stanowiących przedmiot jej prawa własności (użytkowania wieczystego), bez prawa rozporządzania wydobytą kopaliną, jeżeli jednocześnie wydobycie:
- będzie wykonywane bez użycia środków strzałowych;
- nie będzie większe niż 10 m3 w roku kalendarzowym;
- nie naruszy przeznaczenia nieruchomości.
Wydobywanie piasku i żwiru w większej ilości (powyżej 10 m3 w roku kalendarzowym) jest możliwe po uzyskaniu koncesji wydawanej przez starostę lub marszałka województwa.
Prawo geologiczne i górnicze reguluje m.in. to zagadnienie, określa także, że warunkiem legalności wydobywania piasku i żwiru na własne potrzeby jest zgłoszenie takiego zamiaru z 7-dniowym wyprzedzeniem na piśmie do nadzoru górniczego, tj. do Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie. Dopełnienie prostych czynności w zakresie zgłoszenia zamiaru podjęcia wydobywania pozwala uniknąć surowych sankcji prawnych za naruszenie tego obowiązku. Formularz zawiadomienia o zamiarze podjęcia wydobywania piasków/żwirów z przeznaczeniem dla zaspokojenia potrzeb własnych osoby fizycznej jest dostępny na naszej stronie internetowej (BIP Wyższego Urzędu Górniczego w zakładce Okręgowy Urząd Górniczy w Lublinie – „Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw”).
Podkreślamy, że działalność wykonywana bez dochowania tych formalności skutkuje naliczeniem opłaty podwyższonej, którą za wydobywanie kopalin ustala się w wysokości czterdziestokrotnej stawki opłaty eksploatacyjnej dla danego rodzaju kopaliny, pomnożonej przez ilość wydobytej bez koncesji kopaliny.
Zgłoś zamiar wydobywania i wydobywaj legalnie!
Pismo Dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie721.17 KBZawiadomienie o zamiarze podjęcia wydobywania piasku/żwiru z przeznaczeniem na własne potrzeby dla osoby fizycznej16.38 KB
OBWIESZCZENIE o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów na obszarze gminy Baranów
- Szczegóły
Na podstawie art. 17 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1130) oraz art. 39 pkt 1, art. 40 i art. 41, w związku z art. 46 pkt 1 oraz art. 54 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1112), zawiadamiam o podjęciu przez Radę Gminy Baranów uchwały Nr III/19/2024 z dnia 21 czerwca 2024 r. w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części terenów na obszarze gminy Baranów.
Zakres planu obejmuje obszar w graniach administracyjnych gminy, przedstawiony na załączniku graficznym do uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia ww. planu, który dostępny jest do wglądu w Urzędzie Gminy Baranów, 24-105 Baranów, ul. Rynek 14 oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Gminy Baranów pod adresem: http://bip.gminabaranow.pl/ (w zakładce BIP: Prawo miejscowe – Uchwały Rady Gminy – Uchwały Rady Gminy IX kadencji – lata 2024-2029.).
Zainteresowani mogą składać wnioski do ww. planu miejscowego oraz prognozy oddziaływania na środowisko sporządzanej w ramach strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Wnioski należy składać za pomocą formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego, wprowadzonego Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 13 listopada 2023 r. w sprawie wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego (Dz. U. z 2023 r. poz. 2509), w formie papierowej w Urzędzie Gminy Baranów, 24-105 Baranów, ul. Rynek 14 lub w formie elektronicznej za pomocą środków komunikacji publicznej z wykorzystaniem adresu e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub za Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP), w nieprzekraczalnym terminie do dnia 6 grudnia 2024 r. Właściwy formularz udostępniony jest na stronie BIP Urzędu Gminy Baranów pod adresem: http://bip.gminabaranow.pl/planowanie-przestrzenne/plan-ogolny-gminy-2.
Zgodnie z art. 8g ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wnoszący wnioski podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz adres poczty elektronicznej o ile taki posiada, przedmiot wniosku oraz oznaczenia nieruchomości, której dotyczy, a także wskazuje czy jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości objętej wnioskiem oraz może podać dodatkowe dane do kontaktu takie jak adres do korespondencji lub numer telefonu. Organem właściwym do rozpatrzenia wniosków jest Wójt Gminy Baranów.
Wnioski złożone po upływie wyżej podanego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.
Wójt Gminy Baranów
/-/Mirosław Roman Grzelak
Bezpieczeństwo na lodzie - najważniejsze zasady!
- Szczegóły
Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze są niebezpieczne. Niefrasobliwość dorosłych oraz pozostawianie dzieci bez opieki, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń służb ratunkowych, co roku pod lodem ginie kilkanaście osób. Jak aktywnie i bezpiecznie spędzać więc czas na świeżym powietrzu zimą?
Jeśli masz chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
Czytaj więcej o: Bezpieczeństwo na lodzie - najważniejsze zasady!
Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!
- Szczegóły
„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, to ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla.
W okresie jesienno-zimowym, w naszym kraju w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad, albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą", gdyż jest niewidoczny oraz nie ma smaku, ani zapachu.
Sezon grzewczy: 1 października – 31 marca.
Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/kgpsp/czujka-na-strazy-twojego-bezpieczenstwa
Strona 1 z 38