Obecny kościół pw. św. Jana Chrzciciela wraz z dzwonnicą i murem z czterema kapliczkami, wybudowano latach 1764-1781, na miejscu dawnej, drewnianej świątyni. Kościół został wybudowany prawdopodobnie przez architekta Józefa Gringenberga. Fundatorem kościoła był ksiądz Tomasz Okuński. Konsekracja kościoła odbyła się dwa lata przed zakończeniem budowy, w 1779 roku.

Kościół wraz z budynkiem plebanii, drzwonnicą i ogrodzeniem został w 1986 r. wpisany do Rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Lokalizacja: Baranów, ul. Rynek Sprawdź lokalizację obiektu na mapie

Powiększ zdjęcie: Kościół parafialny w Baranowie (1) Powiększ zdjęcie: Kościół parafialny w Baranowie (2)

Wiatrak o konstrukcji szkieletowo-ramowej został wybudowany pod koniec XIX w, z drewna sosnowego. Elewację oszalowano deskami w układzie pionowym. Od frontu zostały umieszczone drzwi wejściowe, a w elewacji tylnej osadzono w szczycie wał ze skrzydłami. Obiekty był czynny do 1961 r., kiedy to zainstalowano w nim silnik elektryczny i w ten sposób przerobiono na młyn. Budynek posiada trzy kondygnacje – dwie wyższe były przeznaczone do produkcji mąki (górna zawierała kamienie młyńskie). Wiatrak stanowi własność prywatną.

Obiekt został w 1977 r. wpisany do Rejestru zabytków województwa lubelskiego.

Lokalizacja: Czołna Sprawdź lokalizację obiektu na mapie

Powiększ zdjęcie: Wiatrak KOŹLAK w Czołnie (1) Powiększ zdjęcie: Wiatrak KOŹLAK w Czołnie (2) Powiększ zdjęcie: Wiatrak KOŹLAK w Czołnie (3)

Młyn został wybudowany w 1946 r. w miejsce starego, zniszczonego budynku, jako jeden z siedmiu takich obiektów w regionie. Został zbudowany w całości z drewna. Obecnie stanowi własność prywatną.

Lokalizacja: Zagóźdź Sprawdź lokalizację obiektu na mapie

Powiększ zdjęcie: Młyn wodny w Zagoździu (1) Powiększ zdjęcie: Młyn wodny w Zagoździu (2)

Pomnik powstał 11 listopada 1928 r. Obelisk upamiętniający zasadzenie dębu przez młodzież Szkół Gminnych z Woli Czołnowskiej w 10-tą rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Lokalizacja: Baranów, ul. Rynek Sprawdź lokalizację obiektu na mapie

Powiększ zdjęcie: Pomnik upamiętniający 10-lecie odzyskania niepodległości

Mogiła mieści się na cmentarzu parafialnym w Baranowie. Pochowanych zostało tu 17 powstańców poległych w bitwie 8 sierpnia 1863 r. pod Żyrzynem.

Lokalizacja: Baranów, ul. Szkolna (cmentarz parafialny) Sprawdź lokalizację obiektu na mapie

Powiększ zdjęcie: Mogiła zbiorowa Powstańców Styczniowych (1) Powiększ zdjęcie: Mogiła zbiorowa Powstańców Styczniowych (2)

Pomnik powstał 3 września 1989 r., aby uczcić pamięć pomordowanych przez Niemców mieszkańców wsi Śniadówka.

Lokalizacja: Śniadówka Sprawdź lokalizację obiektu na mapie

Powiększ zdjęcie: Pomnik na pamiątkę pomordowanym mieszkańcom wsi Śniadówka

Mogiła powstała w 1863 r. Jest to miejsce pochówku prawdopodobnie 7 żołnierzy, którzy zginęli w trakcie Powstania Styczniowego.

Lokalizacja: Łukawka Sprawdź lokalizację obiektu na mapie

Powiększ zdjęcie: Mogiła zbiorowa siedmiu powstańców 1863 r.