W dniu 21 listopada 2007 r. decyzją Starosty Puławskiego, Pana Sławomira Kamińskiego, został wpisany do ewidencji uczniowskich klubów sportowych (pod numerem 35) Uczniowski Klub Sportowy "LASKOWIA" w Baranowie. Siedzibą klubu jest Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Baranowie, ul. Szkolna 2, 24-105 Baranów.

Skład Zarządu Klubu:

  • Przemysław Aftyka - Przewodniczący Zarządu UKS "Laskowia"
  • Piotr Wiącek - Skarbnik
  • Monika Chołaj - Sekretarz
  • Jarosław Jamioła - Członek
  • Marcin Lato - Członek

Karta Dużej Rodziny to pomoc dla rodzin, które mogą korzystać z przygotowanych specjalnie dla nich zniżek i ulg. Ideą Karty Dużej Rodziny jest ułatwienie rodzinom 3+ dostępu do kultury, aktywnego spędzania czasu oraz obniżenie kosztów codziennego życia.

W związku z tym zachęca się lokalne przedsiębiorstwa oraz instytucje do przystąpienia do ogólnopolskiego programu wspierającego rodziny wielodzietne – Karta Dużej Rodziny. Informator "Jak zostać partnerem Karty Dużej Rodziny" dostępny na stronie Rodzina.gov.pl – w zakładce Duża Rodzina – Informatory – Do pobrania.

Warunkiem przystąpienia do Programu jest wypełnienie formularza dostępnego na stronie internetowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie oraz odesłanie go na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Podmioty zainteresowane, mogą wyrazić chęć przystąpienia do programu poprzez wypełnienie wstępnego formularza w postaci e-deklaracji, dostępnego na stronie Rodzina.gov.pl, który będzie rozpatrzony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej lub Wojewody zgodnie z właściwością.

W związku z wejściem w życie Uchwały nr 85 Rady Ministrów z dnia 27 maja 2014 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie informuje, że przyjmuje wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny.

Karta przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje co najmniej troje dzieci w wieku do 18 roku życia, w wieku do ukończenia 25 roku życia w przypadku, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej, bez ograniczeń wiekowych w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności- niezależnie od dochodu. Wydawana jest bezpłatnie.

Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są przez instytucje państwowe, jak i prywatne. Informacja o miejscach i wysokości zniżek jest dostępna na stronie internetowej Rodzina.gov.pl i jest ona na bieżąco aktualizowana.

Wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny dostępne są w załączeniu oraz w siedzibie ośrodka. Do wniosku okazuje się oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających uprawnienia do przyznania karty, w szczególności:

  1. w przypadku rodzica oraz małżonka rodzica- dokument potwierdzający tożsamość;
  2. w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18 roku życia - akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
  3. w przypadku dzieci w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 25 roku życia, gdy dziecko uczy się w szkole lub szkole wyższej - dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  4. w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18 roku życia - dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

Jeżeli wobec Ciebie stosowana jest przemoc, lub jesteś świadkiem stosowania przemocy w rodzinie zareaguj:

Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Baranowie

Siedziba: Urząd Gminy Baranów, ul. Rynek 14, 24-105 Baranów,
Pokój nr 6
Tel: 81 883-41-54

Gdzie zgłosić się po pomoc

  • Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Baranowie ul. Rynek 14, 24-105 Baranów, Tel: 81 883-41-54
  • Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Baranowie ul. Rynek 14, 24-105 Baranów, Tel.: 81 883-40-27 wew. 25
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie ul. Rynek 14, 24-105 Baranów, tel.:81 883-41-54
  • Komisariat Policji w Kurowie- ul. Lubelska 45, tel.81 881-10-07
  • Centrum Interwencji Kryzysowej, ul. Wólka Profecka 26, Tel. 81 888-02-50, 81 888-04-20, bezpłatna całodobowa infolinia (telefon zaufania 800-306-833)
  • Poradnia Terapii Uzależnień od Alkoholu i Współuzależnienia, ul.Centralna 16, Tel. 81 887-20-78
  • Ośrodek Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrumm Pomocy Rodzinie, Al. Królewska 3, Tel. 81 888-53-06, 81 888-53-05, całodobowy telefon zaufania: 800-110-001
  • Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", bezpłatna infolinia: 801-120-002

Utworzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie jest efektem wejścia w życie przepisów ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz towarzyszących jej regulacji prawa miejscowego. Celem działania Zespołu jest koordynowanie systemu przeciwdziałania przemocy domowej na najniższym szczeblu samorządu terytorialnego – w obszarze gminy. Zespół to grupa ludzi, zajmująca się rozwiązaniem konkretnego problemu przy wykorzystaniu zasobów będących w dyspozycji każdego z członków takiego Zespołu. Jego funkcjonowanie określone jest w drodze porozumień zawartych między gminą a podmiotami niosącymi pomoc osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Skład zespołu to przedstawiciele

  • jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
  • gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
  • Policji,
  • oświaty,
  • ochrony zdrowia,
  • organizacji pozarządowych,
  • kuratorów sądowych

Zadania zespołu interdyscyplinarnego

  • diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie,
  • podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku,
  • inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie,
  • rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielania pomocy w środowisku lokalnym,
  • inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.

Adresatami działań podejmowanych przez członków zespołu interdyscyplinarnego są przede wszystkim

  • rodziny i osoby dotknięte zjawiskiem przemocy w których zdarzają się przypadki stosowania,
  • przemocy wobec dziecka, współmałżonka, osoby niepełnosprawnej jak również osoby niespokrewnionej,
  • rodziny, w których nadużywany jest alkohol,
  • rodziny, w których występują konflikty pomiędzy rodzicami a dzieckiem/dziećmi,
  • rodziny z grupy ryzyka stosowania przemocy, szczególnie wobec małoletnich.

Jest to procedura, której celem jest zatrzymanie przemocy. Początkiem procedury jest założenie Niebieskiej Karty A. Można to zrobić podczas interwencji policji w domu – policja ma obowiązek taką kartę założyć podczas zdarzenia. Można też udać się osobiście na posterunek i tam policja również ma obowiązek założyć Niebieską Kartę. Oprócz policji w przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie Niebieską Kartę zakładają również:

  • Ośrodka Pomocy Społecznej
  • placówki oświatowe – szkoły, przedszkola
  • placówki służby zdrowia – przychodnie, szpitale
  • gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych

Przy założeniu Niebieskiej Karty A osoba pokrzywdzona otrzymuje formularz o nazwie Niebieska Karta B z informacjami gdzie dodatkowo może otrzymać pomoc.

Po założeniu Niebieskiej Karty A przez służby, karta jest przekazywana do Zespołu. Po zapoznaniu się z kartą Zespół zaprasza osobę doznającą przemocy na spotkanie, na którym wspólnie z osobą pokrzywdzoną buduje plan pomocy dopasowany do jej potrzeb oraz jest uzupełniania Niebieska Karta C. W planie pomocy może znaleźć się np. monitoring sytuacji rodzinnej przez dzielnicowego lub pracownika socjalnego, pomoc materialna, pomoc psychologiczna, pomoc prawna, złożenie wniosków do sądu.

W kolejnym etapie zespół wzywa osobę, co, do której istnieje podejrzenie stosowania przemocy na rozmowę dotyczącą konsekwencji stosowania przemocy oraz uzupełniania jest Niebieska Karta D. Po przeprowadzeniu rozmów z osobami, których dotyczy Niebieska Karta realizowany będzie zaplanowany "plan pomocy".

Niezależnie od prowadzonej procedury Niebieskiej Karty, jeśli czujesz się zagrożona/ny lub istnieje zagrożenie zdrowia i bezpieczeństwa warto wzywać policję.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie ( Dz. U. Nr 180 poz. 1493 ze zm.) przemoc w rodzinie to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych (w rozumieniu art. 115 § 11 Kodeksu karnego), a także innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Formy przemocy z jakimi możesz się spotkać

  • Przemoc fizyczna; to działanie z użyciem siły, którego rezultatem jest zamierzone zranienie np. bicie, popychanie, szarpanie, kopanie, duszenie, policzkowanie.
  • Przemoc psychiczna; to poniżanie, wyśmiewanie, upokarzanie, zawstydzanie, narzucanie własnych poglądów, kontrolowanie, ograniczanie kontaktów z innymi ludźmi, grożenie, szantażowanie, obrażanie, wyzywanie, krytykowanie, straszenie.
  • Przemoc seksualna; to zmuszanie do określonych zachowań i kontaktów seksualnych (gwałt, zmuszanie do oglądania filmów, zdjęć pornograficznych itd.)
  • Przemoc ekonomiczna: to działanie zmierzające do uzależnienia finansowego od sprawcy np. niezaspakajanie podstawowych potrzeb materialnych, odbieranie zarobionych pieniędzy, uniemożliwianie podjęcia pracy, okradanie, zmuszanie do zaciągania zobowiązań finansowych wbrew woli.
  • Zaniedbanie; to naruszenie obowiązku do opieki ze strony osób bliskich, nie dawanie środków na utrzymanie, pozbawianie jedzenia, ubrania, schronienia, brak pomocy w chorobie, nie udzielenie pomocy, uniemożliwianie dostępu do miejsc zaspokojenia podstawowych potrzeb: mieszkania, kuchni, łazienki, łóżka, itp.;

Informacje o Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2014-2020, współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived – FEAD).

Policja 997 / Straż pożarna 998 / Pogotowie 999

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Baranowie
siedziba - Urząd Gminy Baranów, ul. Rynek 14, Tel. 81-883-41-54

Pracownicy socjalni przyjmują:

  • poniedziałek 8:00 – 16:00
  • wtorek – piątek 7:00 – 15:00

Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
siedziba w Urzędzie Gminy Baranów, ul. Rynek 14, Tel. 81 883-40-27

Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w Baranowie
siedziba Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej ul. Długa 26
w pierwszą i ostatnią środę miesiąca 15:30 – 17:00

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Puławach
Aleja Królewska 3, Tel. 81-888-04-92
Ośrodek Interwencji Kryzysowej, Tel. 800-110-001 (linia bezpłatna) poniedziałek - piątek 7:00-18:00

Centrum Interwencji Kryzysowej w Puławach
ul. Wólka Profecka 26, Tel. 81 888-02-50, 800-306-833 (linia bezpłatna), czynne całą dobę

Komenda Powiatowa Policji w Puławach
ul. Wojska Polskiego 6, Tel. 81 889-02-09, 81 889-02-10

Niebieska Linia – Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
Tel. 801-12-00-02

Przeczytaj również informacje dotyczące Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Baranowie.

Szanowni mieszkańcy z uwagi na obowiązek osiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu przez gminę, udostępniamy do wypełnienia           przez mieszkańców naszej gminy ankietę, która dotyczy zagospodarowania bioodpadów w kompostowniku przydomowym. Dane zawarte w ankiecie będą wykorzystywane przez Urząd Gminy Baranów przy obliczeniu osiągniętego poziomu przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych. W związku z nowymi zasadami obliczenia poziomów recyklingu (rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 3 sierpnia 2021 r.) dane zawarte w ankiecie będą wliczone do poziomów, które jest zobowiązana osiągnąć gmina.

Za nieosiągnięcie przez gminę odpowiednich poziomów recyklingu, gmina otrzymuje wysokie kary.

WYPEŁNIENIE ANKIETY JEST ZALECANE DLA OSÓB, KTÓRE KORZYSTAJĄ ZE ZWOLNIENIA Z OPŁATY DLA POSIADACZY KOMPOSTOWNIKÓW PRZYDOMOWYCH. Do udziału zachęcamy również pozostałych właścicieli nieruchomości kompostujących bioodpady.

W związku z powyższym prosimy o rzetelne podejście do sprawy i złożenie wypełnionych ankiet.

Wypełnioną ankietę należy odesłać pocztą tradycyjną, dostarczyć osobiście do Urzędu Gminy Baranów ul. Rynek 14, 24-105 Baranów lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 29 lutego 2024.

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 81 883 40 27 wew.13

Druk ankiety można pobrać poniżej lub w Urzędzie Gminy Baranów pokój nr 14.

docxAnkiet do wypełnienia25.62 KBpdfAnkiet do wypełnienia229.59 KB