W dniu 11 listopada 2024 r. obchodziliśmy 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 480. rocznicę Lokacji Miasta Baranowa.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Baranowie, celebrowaną przez ks. kan. Andrzeja Maleszyka - proboszcza parafii.
Po zakończeniu mszy dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Baranowie przedstawili część artystyczną przy śpiewie Chóru Pokolenie pod kierownictwem p. Anny Lenartowicz.
Następnie miał miejsce przemarsz uczestników z kościoła na skwer przy Pomniku 10-lecia Odzyskania Niepodległości. W trakcie uroczystości gminnych nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. W skład pocztu flagowego wchodzili Mateusz Kołodziejczyk, Krystian Smolak oraz Robert Wawerek z Grupy Rekonstrukcji Historycznej Piłsudczycy z Baranowa. W trakcie podnoszenia flagi na maszt uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy.
Wieńce i wiązanki pod Pomnikiem 10-lecia Odzyskania Niepodległości złożyli:
- od Mieszkańców Gminy Baranów Pan Andrzej Wiak – Przewodniczący Rady Gminy Baranów, Pan Mirosław Grzelak - Wójt Gminy Baranów oraz Pan Michał Goluch - Wiceprzewodniczący Rady Gminy Baranów
- nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baranowie.
Znicze złożyły koła gospodyń wiejskich, zespoły śpiewacze, związek emerytów, rencistów i inwalidów.
W okolicznym przemówieniu Pan Mirosław Grzelak - Wójt Gminy Baranów zwrócił uwagę na historyczne uwarunkowania odzyskania przez Polskę niepodległości i na wyzwania, jakie stawia przed nami współczesność, podkreślił jak wielkie jest znaczenie wolnej Ojczyzny.
Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości pełniła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Koźle, Ochotnicza Straż Pożarna w Koźle oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Zagóździu.
W uroczystości brały udział poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Baranowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Czołnie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagoździu. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Baranowie mieszkańcy i zaproszeni goście mogli obejrzeć prezentację na temat dziejów Baranowa oraz historii plebanii, kościoła parafialnego w Baranowie, w 480. rocznicę ustanowienia praw miejskich.
Więcej zdjęć w Galerii pod adresem https://galerie.gminabaranow.pl/index.php/2024/category/460-11-listopada-2024