Już w tym roku rozpocznie się przebudowa drogi gminnej nr 112814L Baranów – Dębczyna – Zagóźdź. Zakres przebudowy obejmie  odcinek o długości 4,9 km od ul. Zagrody w Baranowie do drogi powiatowej w Zagoździu. Jezdnia drogi zostanie poszerzona do 5,5 m i zostaną położone dwie warstwy asfaltu o łącznej grubości   9 cm. Po obu stronach drogi wykonane zostaną pobocza o szerokości 1 m, utwardzone kruszywem. W miejscowości Dębczyna wykonane zostaną dwa perony przystankowe, wyniesione przejście dla pieszych i ustawiona wiata przystankowa.

Jest to największa jednorazowa inwestycja drogowa realizowana na drogach gminnych w gminie Baranów. Jej realizacja nie byłaby możliwa bez dofinansowania zewnętrznego. W ubiegłym roku została wykonana dokumentacja projektowa i został  złożony wniosek o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Decyzja o dofinansowaniu tego projektu zapadła w kwietniu br. W dniu 29 kwietnia 2020 r. Wójt Gminy Baranów – Mirosław Roman Grzelak podpisał z Wojewodą Lubelskim umowę na dofinansowanie przebudowy tej drogi w wysokości 50% kosztów robót budowlanych.

W dniu 19 maja br. ogłoszony został przetarg na wykonawcę tego zadania. Termin składania ofert mija 9 czerwca. Ze względu na wielkość zadania, jego realizacja została rozłożona na dwa lata. Planuje się zakończenie prac budowlanych do 10 sierpnia 2021 r.

Jak widać ostatni czas jest wyjątkowy dobry  dla poprawy stanu dróg w naszej Gminie. W 2019 r. przebudowano łącznie 3,5  km dróg gminnych. Powiat puławski kończy w tym roku przebudowę ponad 10 km swoich dróg na naszym terenie. Nie rozwiązuje to oczywiście wszystkich problemów drogowych, pozostaje jeszcze wiele  do zrobienia ale władze Gminy dołożą wszelkich starań, aby sukcesywnie poprawiać stan naszych dróg.