W dniu 16 sierpnia 2020 r. obchodziliśmy w naszej Gminie niezwykłą uroczystość  - 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św.  w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Baranowie, celebrowaną przez ks. kan. Andrzeja Maleszyka  - proboszcza parafii oraz ks. prof. Stanisława Koczwarę, który wygłosił także przejmujące kazanie, nawiązujące do historii i czasów współczesnych.

Po Mszy, po krótkim przemówieniu Wójta i odczytaniu listu od Prezydenta RP, uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości. Wiązanki złożyli:

 • od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy - Zastępca  Dyrektora Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego w BBN – Marek Surmański;
 • posłowie na Sejm – Krzysztof Szulowski, Przemysław Czarnek i Sławomir Skwarek;
 • senator – Stanisław Gogacz,
 • Wiceminister Finansów – Piotr Patkowski,
 • Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka,
 • od Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego – Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Majątku Województwa – Andrzej Figura,
 • od Rady i Zarządu Powiatu Puławskiego – Janusz Wawerski - Przewodniczący Rady Powiatu, Danuta Smaga – Starosta Puławski i Leszek Gorgol – Wicestarosta,
 • w imieniu dowódcy 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie – kpt. Renata Szwragolińska,
 • w imieniu dowódcy 22 batalionu lekkiej piechoty w Dęblinie – mjr Filip Surmiak,
 • Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych,
 • od Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej – gen. bryg. Stanisław Olszewski – Prezes Zarządu,
 • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Puławach – st. bryg. Grzegorz Podhajny,
 • przedstawiciel Komisariatu Policji w Kurowie - sierżant szt. Rafał Rodzik,
 • od mieszkańców Gminy Baranów – Stanisław Antoniewicz - Przewodniczący Rady Gminy, Mirosław Roman Grzelak – Wójt Gminy i Marianna Goluch – Wiceprzewodnicząca Rady.

Tej części uroczystości towarzyszyła oprawa muzyczna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Dęblina.

Po Mszy, na placu przed kościołem, przedstawiona została rekonstrukcja wizyty Marszałka w Baranowie.  Odtworzony został wjazd i powitanie przez władze Gminy, przegląd wojsk oraz posiłek na plebanii.

Część historyczną zakończyła rekonstrukcja potyczki wojsk polskich z bolszewickimi najeźdźcami.

Uroczystości zakończył  koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wokalisty Marka Bałaty z Krakowa, orkiestry dętej  z gminy Końskowola, chórów Jubilat i Pokolenie z Baranowa.

Przez cały czas w świetlicy Urzędu Gminy  można było zwiedzać wystawę poświęconą pamięci Józefa Piłsudskiego, historii Pomnika Niepodległości w Baranowie oraz publikacji dotyczących Bitwy Warszawskiej. Wystawa będzie czynna do 23 sierpnia.

Mieszkańcy mogli się także zapoznać z zadaniami i wyposażeniem Wojsk Obrotny Terytorialnej odwiedzając stoisko 22 batalionu piechoty lekkiej z Dęblina.

W podziękowaniu za zorganizowanie uroczystości Gmina Baranów oraz Wójt Roman Mirosław Grzelak uhonorowani zostali pamiątkowymi odznakami Związku Piłsudczyków.

Wydarzenie  obserwowała licznie zgromadzona  publiczność z Baranowa i okolicznych miejscowości.

Tak okazała uroczystość mogła się odbyć dzięki zaangażowaniu:

 • mieszkańców Baranowa, którzy czynnie uczestniczyli w rekonstrukcji wydarzeń,
 • proboszcza baranowskiej parafii,
 • pracowników Gminnego Centrum Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego oraz Urzędu Gminy,
 • grup rekonstrukcyjnych – „GREGOR” z Puław, „LEGUN” z Kraśnika, Grupa Rekonstrukcji Historycznych Pułku Strzelców Konnych im. hetmana polnego koronnego Stefana Czarnieckiego z Nowodworu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej z Baranowa;
 • członkom Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.

Wsparcia finansowego udzielili  - Muzeum Historii Polski w Warszawie, Fundacja PZU oraz Grupa Azoty Puławy.

Patronat honorowy sprawowali Wojewoda Lubelski – Lech Sprawka i Starosta Puławski – Danuta Smaga. 

Patronat medialny zapewnili TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Radio Impuls oraz Tygodnik Lokalny Wspólnota Puławska.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w BaranowieDSC 8172100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie 100 lecie Bitwy Warszawskiej oraz 100 lecie wizyty Marszałka Józefa Piłsudskiego w Baranowie