
ZRÓWNOWAŻONA GOSPODARKA WODNO-ŚCIEKOWA W GMINIE BARANÓW
Gmina Baranów przystępuje do realizacji operacji pod nazwą – Zrównoważona gospodarka wodno-ściekowa Gminie Baranów.
Projekt realizowany jest w ramach Inwestycji B3.1.1 „Inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich” objętej Krajowym Planem Odbudowy.
Umowa na dofinansowanie projektu została podpisana z Samorządem Województwa Lubelskiego w dniu 20 maja 2026 r.
Szacowana wartość przedsięwzięcia wynosi 2 521 261,38 zł brutto. Przyznano dofinansowanie w wysokości kosztów kwalifikowalnych (wartość netto przedsięwzięcia), tj. 2 049 806,00 zł. Dofinansowanie zostanie zweryfikowana po przeprowadzeniu procedury zamówień publicznych.
Projekt obejmuje:
- budowę sieci wodociągowej o długości 283,5 m oraz kanalizacji sanitarnej o długości 289,5 m w Baranowie (projektowana ulica od ul. Powstania Styczniowego);
- zakup urządzenia ssąco-płuczącego do ciśnieniowego czyszczenia kanalizacji;
- nadzór inwestorski nad robotami budowlanymi,
- system ICT do obsługi klienta.
Po przeprowadzonych postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego w dniu 3 czerwca 2026 r. zostały zawarte umowy z wykonawcami na realizację projektu:
- budowa sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej – firma INSTAL-SERWIS WOJCIECH OSIECKI z Lisowa, kwota 418 200,00 zł;
- zakup urządzenia ssąco-płuczącego (pojazd WUKO) – firma P.WÓJCICKI Sp.k. z Puszczy Mariańskiej, kwota 688 800,00 zł;
- nadzór inwestorski – Grzegorz Czosnyka z Puław, kwota 13 530,00 zł.
Planowany termin wykonania zawartych umów – 12 czerwiec 2026 r.











Gmina Baranów informuje, że realizacja zadania pn. „Usuwanie wyrobów zawierających azbest – część 2” jest dotowana na podstawie umowy nr 082/2025/D/OZ z dnia 20.06.2025 r. zawartej z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Kwota dofinansowania obejmuje 100 % kosztów kwalifikowanych tj. kosztów zbierania, transportu i unieszkodliwienia materiałów zawierających azbest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.