W dniu 11 listopada 2023 r. w naszej Gminie obchodziliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św.  w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Baranowie, celebrowaną przez ks. kan. Andrzeja Maleszyka - proboszcza parafii.

Po zakończeniu mszy nastąpił przemarsz uczestników z kościoła na skwer przy Pomniku Niepodległości.  W trakcie uroczystości gminnych nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. W skład pocztu flagowego wchodzili Sylwester Jóźwik, Robert Wawerek oraz Eryk Joński z Grupy rekonstrukcji historycznej. W trakcie podnoszenia flagi na maszt uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy.

Następnie wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości złożyli:

• Pan Piotr Rzetelski – Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego,
  • Pan Jan Ziomka - Członek Zarządu Powiatu Puławskiego,
  • od mieszkańców gminy Baranów Pan Mirosław Roman Grzelak - Wójt Gminy Baranów,
  • nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baranowie.

Znicze złożyły koła gospodyń wiejskich, zespoły śpiewacze, związek emerytów, rencistów i inwalidów.

W okolicznościowych przemówieniach zwrócono uwagę na historyczne uwarunkowania odzyskania przez Polskę niepodległości i na wyzwania, jakie stawia przed nami współczesność, podkreślali jak wielkie jest znaczenie wolnej Ojczyzny.

Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości pełnili radni Stanisław Antoniewicz oraz Stanisław Mazurek w historycznych strojach.

W uroczystości brały udział poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Baranowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Czołnie oraz druhowie z jednostek OSP Baranów, Czołna, Kozioł i Zagóźdź. Następnie w Gminnym Centrum Kultury w Baranowie mieszkańcy i zaproszeni goście mogli obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Baranowie.

Zapraszamy do galerii https://galerie.gminabaranow.pl/index.php/2023/category/456-11-listopada-2023