Dożynki to niezwykle ważne święto polskiej wsi będące podsumowaniem całorocznej ciężkiej i pełnej poświęceń pracy rolnika.

Uroczystość odbyła się dnia 19 sierpnia 2023 r. Tegoroczne dożynki rozpoczęła Msza Św. odprawiona  przez ks. kanonika Andrzeja Maleszyka. Następnie uczestnicy udali się w barwnym korowodzie, prowadzonym przez klub MotoTravel Baranów  i starostów dożynek Państwa Urszulę i Dariusza Wojdów  na miejsce uroczystości - plac przy ul. Puławskiej. Jako pierwsze wręczone zostały odznaczenia dla druhów z OSP Baranów. Następnie odbył się obrzęd pieczenia chleba oraz szereg występów zespołów ludowych z gminy Baranów. Mieliśmy przyjemność gościć dzieci działające przy Gminnym Centrum Kultury w Baranowie, a także młodego uzdolnionego muzycznie chłopca Gabriela Mesiano z Włoch.

Patronat NARODOWY nad dożynkami objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda.

Nasza gmina była licznie reprezentowana przez lokalne sołectwa, koła gospodyń wiejskich, grupy śpiewacze, artystów indywidualnych, twórców ludowych, OSP i inne osoby oraz podmioty, które przygotowały wspaniałe wieńce dożynkowe, stoiska i występy sceniczne.

Wyniki konkursów dożynkowych

Konkurs na najładniejsze stoisko:

 • 1 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich „Czołnowianki” z Czołny
 • 2 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich z Baranowa
 • 3 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich KOZIOŁki z Kozła
 • 4 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Zagoździanki” z Zagoździa, Zespół Śpiewaczy „Kaolinki” z Baranowa, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Oddział Rejonowy w Puławach, Koło Terenowe nr 3 z Baranowa, Koło Gospodyń Wiejskich Dębowianie z Dębczyny, Koło Gospodyń Wiejskich „Hutowianki” z Huty, Koło Gospodyń Wiejskich Wolawianki z Woli Czołnowskiej

Konkurs wieńców dożynkowych

W kategorii wieniec tradycyjny:

 • 1 miejsce – Zespół Śpiewaczy „Kaolinki” z Baranowa
 • 2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Hutowianki” z Huty
 • 3 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Baranowa
 • 4 miejsce – Polski Związek Emerytów ,Rencistów i Inwalidów Odział Rejonowy w Puławach, Koło Terenowe nr 3 z Baranowa

W kategorii wieniec nowoczesny:

 • 1 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „Zagoździanki” z Zagoździa
 • 2 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Dębowianie z Dębczyny
 • 2 miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich „KOZIOŁki” z Kozła
 • 3 miejsce – Sołectwo Łukawka
 • 4 miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Wolawianki z Woli Czołnowskiej, Koło Gospodyń Wiejskich „Czołnowianki” z Czołny

Podziękowanie otrzymał Pan Jerzy Maśny za kultywowanie tradycji lokalnych.

 Podsumowanie osiągnieć czytelniczych mieszkańców z terenu gminy Baranów:

 1. W kategorii „Czytająca rodzina”:
 • Magdalena Lis
 • Aleksander Lis
 • Stanisław Lis
 1. W kategorii „Dzieci”:
 • Hanna Lubińska
 • Kinga Niedbalska
 1. W kategorii „Dorośli”:
 • Eugenia Niedbalska
 • Alfreda Naczas
 • Stanisław Cieloch

Na zakończenie uroczystości odbyła się zabawa taneczna z Zespołem Wolawianki z Woli Czołnowskiej.

Dziękujemy wszystkim osobom, które okazały życzliwość i pomoc w organizacji Dożynek Gminnych 2023 r.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji https://galerie.gminabaranow.pl/index.php/2023/category/454-dozynki-gminne-baranow-2023