11 listopada 2022 49W dniu 11 listopada 2022 r. w naszej Gminie obchodziliśmy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości połączone były z podniesieniem flagi państwowej na nowo ustawionym maszcie w ramach projektu „Pod biało-czerwoną”.

W uroczystości uczestniczyli licznie przybyli mieszkańcy oraz zaproszeni goście, w tym Minister Edukacji i Nauki – prof. Przemysław Czarnek oraz poseł na Sejm RP – prof. Krzysztof Szulowski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św.  w kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Baranowie, celebrowaną przez ks. kan. Andrzeja Maleszyka - proboszcza parafii. W czasie mszy została poświęcona flaga państwowa.

Po zakończeniu mszy nastąpił przemarsz uczestników z kościoła na skwer przy Pomniku Niepodległości.  Po raz pierwszy w trakcie uroczystości gminnych nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt. W skład pocztu flagowego wchodzili Mateusz Kołodziejczyk, Krystian Smolak oraz Eryk Joński z Grupy rekonstrukcji historycznej. W trakcie podnoszenia flagi na maszt uczestnicy uroczystości odśpiewali hymn państwowy.

Następnie wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Niepodległości złożyli: 

  • w imieniu Pana Mateusza Morawieckiego – Prezesa Rady Ministrów oraz we własnym Pan prof. Przemysław Czarnek – Minister Edukacji i Nauki,
  • Pan prof. Krzysztof Szulowski – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
  • w imieniu Dowódcy 22. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie - kapitan Roman Lipionoga,
  • Pan Janusz Wawerski – Przewodniczący Rady Powiatu,
  • w imieniu Pani Danuty Smagi – Starosty Puławskiego Pan Jan Ziomka - Członek Zarządu Powiatu Puławskiego,
  • od mieszkańców gminy Baranów Pan Mirosław Roman Grzelak - Wójt Gminy Baranów oraz Pani Marianna Goluch - Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Baranów,
  • nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Baranowie.

Znicze złożyły koła gospodyń wiejskich, zespoły śpiewacze, związek emerytów, rencistów i inwalidów.

W okolicznościowych przemówieniach zwrócono uwagę na historyczne uwarunkowania odzyskania przez Polskę niepodległości i na wyzwania, jakie stawia przed nami współczesność, podkreślali jak wielkie jest znaczenie wolnej Ojczyzny.

– Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli – powiedział minister Przemysław Czarnek.  Państwo, nie jest celem samym w sobie, tak jak dom nie jest celem samym w sobie. Jest środkiem do realizacji wszystkiego tego, co w życiu człowieka, rodziny, społeczeństwa oraz narodu jest najważniejsze. Bez domu nie da się rozwijać rodziny, bez państwa nie da się rozwijać narodu.

Minister zwrócił uwagę, że: Jesteśmy członkami wielkiej sztafety pokoleń, która rozpoczęła się ponad 1050 lat temu. I w tej sztafecie wszyscy nasi przodkowie przejmowali pałeczkę niepodległości. Przejmowali pałeczkę suwerenności narodu polskiego i przenosili ją w duchu odpowiedzialności za przyszłe pokolenia, na kolejne wieki.

Podkreślił jak ważne jest szanowanie swojej Ojczyzny - Ojczyzna jest naszą matką, o matce nie mówi się źle. Bez niej by nas nie było, bez niej nie jesteśmy w stanie się rozwijać, bez niej nie będzie przyszłych pokoleń. Dbać o ten nasz dom, szanować naszą matkę – Ojczyznę oraz rozwijać naród i w ten sposób przekazywać pałeczkę niepodległości i suwerenności państwa polskiego na przyszłe pokolenia.

Poseł Krzysztof Szulowski powiedział: Przesłaniem dzisiejszego dnia, dnia odzyskania niepodległości  jest to,  że musimy być wspólnotą, wspólnotą ludzi którzy różnią się w tysiącach spraw, bo tak różnili się ojcowie naszej niepodległości, ale łączyła ich jedna idea, idea wolnej i niepodległej Polski.

O działaniach władz samorządowych wspomniał Wójt Mirosław Roman Grzelak: Pamiętając o czynach naszych przodków staramy się aktywnie kultywować postawy patriotyczne, dlatego uczestniczymy w projekcie „Pod biało-czerwoną”, który ma zjednoczyć nasz kraj i jego mieszkańców. Uhonorować poległych za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny a także zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Umieszczenie flagi na maszcie to dowód na to jak ważne są symbole narodowe w życiu Polaków. Te, za które życie w walce o wolność Ojczyzny poświęcili nasi przodkowie.

Wartę honorową przy Pomniku Niepodległości pełnili radni Stanisław Antoniewicz oraz Stanisław Mazurek w historycznych strojach.

W uroczystości brały udział poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Baranowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Baranowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Czołnie oraz druhowie z jednostek OSP Baranów, Czołna, Kozioł i Zagóźdź. Następnie w świetlicy budynku Urzędu Gminy  Baranów mieszkańcy i zaproszeni goście mogli obejrzeć część artystyczną przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Baranowie, zobaczyć wystawę pt. „Józef Wybicki autor słów Mazurka Dąbrowskiego” oraz uczestniczyć we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia pod linkiem https://galerie.gminabaranow.pl/index.php/2022/category/445-11-listopada-2022