W miesiącu lutym i marcu przeprowadzona została procedura przetargowa na realizację zaplanowanej na 2022 r. inwestycji pod nazwą Modernizacja i rozbudowa infrastruktury wodociągowej w gminie Baranów.  Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. W ramach realizacji projektu miały zostać wykonane:

1. montaż instalacji fotowoltaicznej na stacji uzdatniania wody w miejscowości Czołna, obejmujący montaż mikroelektrowni fotowoltaicznej o mocy ̴ 35 kW – 95 paneli o mocy 370W o wadze do 20 kg na konstrukcjach naziemnych, falownik, okablowanie, złącza i linie kablowe;
  2. montaż instalacji fotowoltaicznej na stacji uzdatniania wody w miejscowości Śniadówka obejmujący montaż mikroelektrowni fotowoltaicznej o mocy ̴18 kW – 49 paneli o mocy 370W o wadze do 20 kg na konstrukcjach naziemnych, falownik, okablowanie, złącza i linie kablowe;
  3. przebudowa pompowni wody w miejscowości Huta;
  4. rozbudowa sieci wodociągowej w gminie Baranów, w tym:
    • wykonanie instalacji wodociągowej o długości 1 117,00 m z rur PEHD o średnicy 110 mm z 3 komorami redukującymi ciśnienie;
    • wymiana 150 hydrantów przeciwpożarowych na terenie gminy Baranów.

Na ten cel przeznaczona była w budżecie Gminy Baranów kwota 1.205.554,00 zł, szacowana w momencie składania wniosku o dofinansowanie. Niestety w okresie ostatniego roku nastąpił ogromny wzrost cen i w postępowaniu przetargowym łączny koszt ustalony w oparciu o najkorzystniejsze oferty wyniósł - 2.159.904,60 zł, a Gmina nie była w stanie wyasygnować z własnych środków dodatkowo prawie 1 mln zł. W związku z tym postanowiono wykonać zadanie w części, rezygnując z przebudowy przepompowni w Hucie, jako najkosztowniejszej. Na takie rozwiązanie wyraził zgodę Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego i można było postępowanie przetargowe zakończyć wyborem ofert.

W dniu 16 marca 2022 r. podpisane zostały umowy na realizację poszczególnych części zadania z wykonawcami, którzy złożyli najkorzystniejsze oferty.

Budowę wodociągu łączącego sieć z ujęcia wody w Czołnie z siecią z ujęcia w Śniadówce wykona firma INSTAL-SERWIS LUBARTÓW Wojciech Osiecki z Lisowa za kwotę 773.178,00 zł.

Montaż instalacji fotowoltaicznych wykona firma RAWICOM SA z Łabiszyna za kwoty: SUW Czołna - 175.705,50 zł i SUW Śniadówka - 96.087,60 zł.

Termin na realizację tych umów wynosi 8 miesięcy ale wykonawcy zapowiadają jego znaczne skrócenie.

Gmina nie rezygnuje jednocześnie z wykonania przebudowy pompowni wody w Hucie. Wniosek o dofinansowanie tego zadania został złożony do Rządowego Funduszu Polski Ład - Program Inwestycji Strategicznych.