Status: Zakończony

Logo RPO Lubelskie

Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach Osi Priorytetowej 4 Energia Przyjazna Środowisku, Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE

Beneficjent: Gmina Baranów, ul. Rynek 14, 24-105 Baranów

Cel projektu:

Celem głównym projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców regionu, w tym Gminy, dzięki poprawie warunków środowiskowych i inwestycjom w nowoczesne technologie. Celem bezpośrednim projektu jest wykorzystanie energii odnawialnej przez zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych. Projekt realizuje następujące cele szczegółowe:
# zwiększenie wykorzystania alternatywnych źródeł energii;
# wzrost efektywności wykorzystania energii;
# obniżenie kosztów zużycia energii;
# zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery;
# podniesienie jakości życia mieszkańców.

Realizacja przedmiotowego przedsięwzięcia zmierza do poprawy efektywności energetycznej gminy poprzez zastosowanie systemu energii odnawialnej. Projekt wpisuje się w realizację założeń wynikających z pakietu klimatycznego skupiając się na trzech kluczowych celach: ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, promowaniu stosowania energii ze źródeł odnawialnych i podnoszeniu sprawności energetycznej Unii Europejskiej.

 

Zakres projektu:

Przedmiotem projektu jest zakup i instalacja paneli fotowoltaicznych. Instalacje fotowoltaiczne zostaną zamontowane na 42 obiektach prywatnych w Gminie Baranów (łączna moc zainstalowana 0,19 MW). Rodzaje poszczególnych instalacji: Instalacje fotowoltaiczne o mocy 3,42 kW - 6 sztuk, instalacje fotowoltaiczne o mocy 4,18 kW - 18 sztuk, instalacje fotowoltaiczne o mocy 5,32 kW - 18 sztuk. Dotychczasowe konwencjonalne źródła energii elektrycznej zostaną zastąpione darmową energią słoneczną. Realizacja celów szczegółowych wpłynie pośrednio na wzrost atrakcyjności turystycznej regionu, poprawę warunków życia jego mieszkańców oraz bezpośrednio na poprawę stanu środowiska naturalnego.

Grupą docelową będą mieszkańcy gminy Baranów (użytkownicy prywatni), którzy wyrazili chęć przystąpienia do projektu wyrażoną w formie ankiety.

Wskaźniki projektu:
#dodatkowa moc wytwarzania energii odnawialnej - 0,19 MW;
#produkcja energii elektrycznej - 65,39MW/rok;
#liczba jednostek wytwarzania energii elektrycznej - 42 szt.
Spadek emisji CO2 - 53,09 t CO2/rok.

Dodatkowo planuje się wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania energią połączonego z portalem internetowym i serwisem on-line dla klientów końcowych. Jakość powietrza w gminie jest dobra; nie ma obowiązku opracowania programu ochrony powietrza. W POP dla strefy lubelskiej nie wskazano działań naprawczych ani krótkoterminowych dla gminy Baranów, co oznacza że na jej terenie nie odnotowano przekroczenia poziomów substancji podlegających ocenie jakości powietrza. Instalacje będą montowane na budynkach mieszkalnych (dach, elewacja) lub na budynkach gospodarczych (dach, elewacja).

Wartość projektu: 727 020,29 zł

Dofinansowanie projektu z UE: 387 306,46 zł