Otwarcie szkoły po termomodernizacji 7W uroczystościach wzięli udział: Pan Przemysław Czarnek - Minister Edukacji i Nauki, Pan Krzysztof Szulowski - Poseł na Sejm, Pan Sebastian Trojak - Członek Zarządu Województwa Lubelskiego, Pan Eugeniusz Pelak - Wicekurator Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Tomasz Sonntag - Zastępca Dyrektora Biura Wojewody Lubelskiego, Pan Wojciech Kondrat – Dyrektor Departament Programów Naukowych i Inwestycji, Pani Danuta Smaga - Starosta Puławski, Pan Jan Ziomka - członek Zarządu Powiatu Puławskiego, Pan Mirosław Roman Grzelak – Wójt Gminy, Pan Stanisław Antoniewicz Przewodniczący Rady Gminy wraz z radnymi, Pan Piotr Wiącek - Dyrektor ZSP w Baranowie wraz z gronem pedagogicznym, przedstawiciele związków zawodowych, rodziców oraz uczniowie naszej Szkoły.

Na wstępie Wójt Gminy przedstawił zakres wykonanych prac inwestycyjnych.

Zgromadzeni dowiedzieli się, że projekt ten obejmował budynek szkolny i salę gimnastyczną:

• Docieplenie ścian i stropodachu oraz izolację fundamentów budynku Szkoły. Wykonanie nowych tynków i elewacji budynku oraz pokrycia dachu.
  • Wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
  • Modernizację systemu grzewczego.
  • Wymianę oświetlenia na energooszczędne.
  • Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 40kW, dzięki czemu szkoła ma własny prąd
    z energii słonecznej.
  • Wdrożenie systemów pomiaru, monitoringu i zarządzania wykorzystaniem energii w budynku.

Roboty budowlane i montażowe trwały od 21 maja do 21 grudnia 2020 r.

Inwestycję zrealizowało 3 wykonawców (małe i mikroprzedsiębiorstwa):

• Roboty budowlane w zakresie termomodernizacji wykonała firm Usługi Remontowo-Budowlane Dariusz Siudaj z Kotlin za kwotę 2.119.041,78 zł.
  • Montaż instalacji fotowoltaicznej to dzieło firmy RAWICOM Sp. z o.o. z Łabiszyna za kwotę 159.262,39 zł.
  • Firma ATHERON Sp. z o.o z Warszawy wykonała system pomiaru i zarządzania energią w budynku – koszt 56.580,00 zł.

Nadzór inwestorski nad wykonywanymi pracami sprawowała firma TEC-BUD Łukasz Turowski z Baranowa – koszt 15.362,70 zł.

Dzięki realizacji zadania poprawiła się efektywność energetyczna budynku Szkoły, co pozwoli zmniejszyć koszty ogrzewania. Zmniejszy się zużycie energii elektrycznej przy lepszym oświetleniu. Zdecydowanie poprawiła się także estetyka budynku.

Inwestycja zrealizowana została z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020, Działanie 5.2. Efektywność energetyczna sektora publicznego, na podstawie umowy z Zarządem Województwa Lubelskiego z dnia 15 listopada 2018 r.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 2.463.690,74 zł, w tym:

• dotacja unijna – 1.537.836,32 zł (62,42%),
  • dotacja budżetu państwa – 180.921,92 zł (7,34%),
  • wkład własny Gminy – 744.932,50 zł (30,24%).

Uroczystego poświecenia zmodernizowanego budynku Szkoły dokonał ks. kan. Andrzej Maleszyk proboszcz Parafii pod wezwaniem Jana Chrzciciela w Baranowie.

Następnie goście udali się do Sali gimnastycznej, gdzie do zgromadzonych gości i uczniów Szkoły przemówił Pan Minister Przemysław Czarnek. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę samorządu w zapewnieniu właściwych warunków do prowadzenia działalności oświatowej i wychowawczej na szczeblu podstawowym. Zwrócił uwagę, że uczniowie mają swoje prawa, ale także obowiązki, które należy realizować aby rozwijać swoje zdolności i zainteresowania. Życzył również udanych wakacji.

Oficjalną część uroczystości zakończył występ dzieci i młodzieży Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Baranowie.

Goście mogli również obejrzeć wystawę poświęconą historii Szkoły oraz wpisać się do Księgi pamiątkowej.

Więcej zdjęć w galerii https://galerie.gminabaranow.pl/index.php/2021/category/424-otwarcie-szkoly-po-termomodernizacji?start=0